28.05.2023
декларация о беженцах

Декларація Біженців з України за 2022 рік: Чи Потрібно Подавати? Що буде якщо не подати? Декларування допомоги біженцям відмінили!

Spread the love

 

Для прийняття рішення українському біженцю (резиденти України, які скористалися правом на тимчасовий захист в інших країнах світу) чи треба подавати Декларацію про доходи за 2022 рік, крім вивчення чи зобов’язує до цього Закон, раджу проаналізувати ще важливі фактори доцільності подання Майнової декларації для біженців.

!!! Зміни — декларування допомоги біженцям відмінили !!!!

Починаючи із 6 травня 2023 року діють податкові зміни, запроваджені Закон України від 11.04.2023 р. № 3050-IX в п. 179.2 ПКУ внесено норма відповідно, до якої декларація не подається, якщо «платник податку отримував: доходи, у тому числі іноземні доходи, які згідно з цим Кодексом не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу». Раніше депутати вже звільнили від оподаткування іноземну допомогу біженцям.

Чи треба подавати біженцям Декларацію про доходи і сплачувати податки (податок з доходів фізичних осіб і військовий збір)?

Так, Податковий кодекс України (ПКУ) зобов’язує декларувати іноземні доходи (п. п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 ПКУ).

При цьому пункт 27 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ звільняє від оподаткування допомогу отриману від іноземних держав.

подати декларацію біженців
Заповнення декларації про допомогу біженцям

 

Таким чином, мільйони українських біженців до 01 травня 2023 року (включно) повинні подати декларацію, а для цього: розібратися із законодавством, електронним кабінетом платника, формою декларації, порядком її заповнення і подання, отримати електронний ключ (через Дія.підпис або Приватбанк), визначитися з резиденством (що завжди було спірним питанням в податковому законодавстві).

І все це тільки для того, щоб задекларувати доходи, які не оподатковуються.

Одним із принципів оподаткування, є економічність – це означає, що при установленні податків та зборів, обсяг надходжень від їх сплати до бюджету повинен значно перевищувати витрати на їх адміністрування (пп. 4.1.7. ПКУ). В ситуації з декларуванням допомоги біженцям цей принцип не витримується, витрачені ресурси на декларування і адміністрування, при відсутності сплаченого податку, не виправдані.

Пропоную для прийняття рішення — чи подавати декларацію про іноземні доходи, проаналізувати такі питання:

  1. Чи бачить податкова ваші доходи?
  2. Яка відповідальність за неподання декларації?

 

  1. Які доходи бачить податкова?

Податкове законодавство передбачає, отримання інформації про доходи громадян від надавачів таких доходів та інших осіб (зокрема нотаріусів). Таку інформацію надають підприємства про виплачені доходи (зарплата та інші виплати), нотаріуси про спадщину, відчуження майна, банки про проценти по депозиту, інше.

Вся ця інформація накопичується в податкових системах за вашим ідентифікаційним кодом і виходячи з цих даних ДПС направляє запрошення громадянам подати декларацію.

Але ви теж можете її отримати. Для цього необхідно замовити Довідку про доходи в веб-версії ДІЯ або в кабінеті платника податків.

На порталі ДІЯ є інструкція і відео як сформувати Довідку про доходи і завантажити.

 

Звертаю увагу, при формуванні запиту на отримання Довідки про доходи для декларації за 2022 рік на порталі ДІЯ в розділі період зазначте: з І кварталу 2022 р. по IV кварталу 2022 р.

Довідка про доходи для декларації біженців 2022
Довідка про доходи для декларації біженців 2022

 

Довідка про доходи для декларації біженців 2022
Довідка про доходи для декларації біженців 2022

 

Довідка про доходи для декларації біженців 2022
Довідка про доходи для декларації біженців 2022

Довідка формується близько 30 хвилин, і доступна до завантаження в розділі Послуги у вашому кабінеті громадянина на порталі ДІЯ.

Таким чином, отримавши Довідку про доходи ви переконаєтесь, що дані про допомогу біженцям від іноземних держав в базі Державної податкової служби відсутні.

 

  1. Яка відповідальність за неподання декларації?

За неподання або несвоєчасне подання декларації про майновий стан і доходи фізособі можуть застосовуватися такі штрафи:

— штраф на підставі п. 120.1 ПКУ (340 грн);

— адмінштраф за ст. 1641 КУпАП (від 51 до 136 грн).

При такій незначній відповідальності і звільненні від оподаткування іноземної допомоги біженцям, шукати вас і притягати до відповідальності податковій службі не доцільно, економічно не обґрунтовано.

 

Крім того, глава податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев зазначив, що до законопроєкту № 7632, який з високою долею вірогідності буде прийнятий ВР в першій декаді квітня подана поправка, за якою, якщо резидент України отримує іноземні доходи, що не оподатковуються, він звільняється від обов’язку подання декларації.

 

Висновок

Отже, маємо ситуацію:

— податкова вашу допомогу біженця не бачить;

— допомога біженцям не оподатковується;

— статус резидента України спірний;

— відповідальність за неподання незначна і малоймовірна;

— планується законодавчо звільнити від декларування іноземної допомоги українських біженців.

 

Доцільності подавати українським біженцям Податкову декларацію про майновий стан і доходи щодо отриманої допомоги від іноземних держав немає.

Корисні статті для біженців:

1. Як доїхати біженцю в Європу та повернутися назад можна ознайомитися в статті  Інструкція для Біженця з України в Європу (Німеччина) 2022. Як повернутись в Україну з-за кордону?

2. Як Біженцям з України Оформити Закордонний Паспорт в Європі (Німеччині, Польщі)Як Біженцям з України Оформити Закордонний Паспорт в Європі (Німеччині, Польщі)

Один комментарий к “Декларація Біженців з України за 2022 рік: Чи Потрібно Подавати? Що буде якщо не подати? Декларування допомоги біженцям відмінили!

  1. Уведомление: bizhentsyu

Добавить комментарий