28.05.2023

Практика списання боргів з ЄСВ у «сплячих» ФОП. Зміни внесені Законом №786.

Spread the love

Закон №592 дозволив списання боргу з ЄСВ у «сплячих» ФОП, але на практиці процедура списання виявилася досить проблематичною.
Отже, чи списують борги з ЄСВ у «сплячих» ФОП та що змінилося із прийняттям Закону №786.

Детально про умови, процедуру  і  зразки заяв ми писати раніше.
В даній статті ми зупинимося на практичних аспектах виконання Закону №592 про списання заборгованості по ЄСВ.

1. Подання Заяви і звітності на списання ЄСВ
Податківці крім передбаченої Законом №592 звітності по ЄСВ вимагають також додати до Заяви про списання ЄСВ Декларацію про майновий стан і доходи.

2. Податкова перевірка заяви і відомостей платника
Законом №592 передбачено 15 робочих днів для проведення камеральної перевірки відповідних відомостей, але податківці не дотримувалися цих строків і вважали, що ПКУ дає їм 30 календарних днів на камеральну перевірку (хоча в п.76.3. ПКУ йде мова про строки давності, а не час, за який податківці повинні провести перевірку).
Крім того, Закон №592 не визначав термін, в який контролюючий орган зобов’язаний повідомити підприємця про результати розгляду Заяви про списання ЄСВ. Чим податківці користувалися, і дуже-дуже мало надали відповідей підприємцям за їх Заявами. Тому для отримання відповіді треба бути дуже наполегливими — дзвонити, писати, скаржитися.

3. Результати розгляду Заяв про списання ЄСВ
3.1. Навіть при ідеальній ситуації, коли ФОП повністю підходив під умови Закону №592 (перебував на загальній системі оподаткування, доходів не отримував, і саме головне – подав Заяву на припинення підприємницької діяльності після 3 червня 2020 року) контролюючий орган не списував борги, а писав лист, що «з урахуванням дати набрання чинності Закону №592 контролюючий орган на даний час не має законних підстав у списанні суми недоїмки, штрафних санкцій, пені по єдиному внеску за заявою платника».

Зразок відповіді ГУ ДПС про неможливість списати:

Відповідь ГУ ДПС

Рішення про списання боргів отримали лічені одинці.

Зразок відповіді ГУ ДПС про списання:

Зразок відповіді ГУ ДПС:

3.2. При не ідеальній ситуації, зокрема, подання Заяви на припинення підприємницької діяльності до 3 червня 2020 року, платники отримують відмови.
А більшість ще чекають на відповідь від податківців.

4. В Законі №786 (набрав чинності 08.08.2020) встановлено чіткі дати списання ЄСВ у «сплячих» ФОП.
Законом №786 внесено зміни в Закон №592, а саме слова «день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» у всіх відмінках замінити цифрами і словами «3 червня 2020 року».

Отже, в Законі №592 в шістьох нормах тепер зазначено: 3 червня 2020 року. Ці норми стосуються: станом на яку дату несплачені суми; за який період не сплачені суми; з якої дати подаються заяви (особливо важливо щодо заяви держреєстратору на закриття ФОП).

Ці зміни в Законі №786 вирішують два питання:
• ФОПи, які закрилися до 3 червня 2020 року не підпадають під дію Закону № 592, тобто їм не спишуть борги по ЄСВ.
• ФОПи, які ідеально підходять під умови, тепер можуть отримати позитивні рішення, так як тепер усунуто колізії Закону № 592, тобто у податківців є законні підстави списати ЄСВ.

Тепер чекаємо рішення податківців.
А хто підпадає під Закон № 592, і ще не подав документи, поспішіть до 31 серпня 2020 року подати документи на списання ЄСВ.
В наступній статті ми розглянемо практику виконання Закону №786 і що робити при відмові списати борги по ЄСВ.

Закон № 592 — Закон України від 13 травня 2020 року № 592-IX «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників»;
Закон № 786 — Закон України 14 липня 2020 року № 786-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб — підприємців»;
ПКУ — Податковий кодекс України.