27.05.2023

Чи обов’язково давати відповідь на запит податкової про надання інформації у 2021 році

Spread the love

В 2021 році податкова активізувала свою роботу щодо контролю за сплатою податків. В 2020 році діяв мораторій на позапланові перевірки згідно пункту 522 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України. Постановою КМУ від 03.02.2021 р. № 89 (дата набрання чинності — 09.02.2021) уряд скасуваа мораторій на податкові позапланові перевірки.

Тому знову зростає кількість запитів до платників з вимогою надати інформацію та копії первинних документів.

Але звертаємо увагу що, строки надання відповіді на запити податкової зупиняються на час карантину відповідно до пункту 528 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Запити податкової можуть дуже відрізнятися, і в залежності від нюансів треба визначатися як далі діяти. Більшість з них стосуються оподаткування податком на додану вартість.

Запити умовно можна розділи на такі групи:

  1. Запит податкової про надання інформації та її документального підтвердження.
  2. Запит податкової міліції про надання документів.
  3. Запити для проведення зустрічної звірки.

 

  1. Запит податкової про надання інформації та її документального підтвердження.

На жаль, на сьогодні взаємовідносини з контролюючими органами носять не прогнозований характер, і ваші сумлінні наміри виконати вимоги податківців можуть повернутися для вас же проблемами.

Тому ми не рекомендуємо поспішати і направляти всі копії документів.

Відповідальність за не надання відповіді, можлива тільки у вигляді проведення позапланової перевірки з підстав пп. 78.1.1 ПКУ.

Якщо по вашому підприємству збираються проводити позапланову перевірку, то навіть надання документів її не зупинить.

Це підтверджують численні випадки, де податкова чіпляється до будь-якої дрібниці (наприклад, не надання сертифікату, помилки чи описки  в заповненні ТТН чи в інших первинних документах), щоб вважати, що відподь на запит не надана в повному обсязі і є підстави проводити перевірку.

Отже, такі запити слугують лише формальною підставою для проведення позапланової перевірки (на підставі пп. 78.1.1 ПКУ). Відповідно і надавати копії документів, в таких випадках, немає сенсу.

А от відповісти, що запит податкової не відповідає вимогам законодавства (п. 73.3 ПКУ) і не може бути задоволений – треба. Так як, така переписка буда додатковим аргументом вашої сумлінності в суді.

З часом податкові органи відшліфували тексти своїх запитів, і більшість з них відповідають формальним нормам закону. Єдине, що зазначаючи в запитах про «виявлені факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства» ми говоримо про оціночне судження, тому це завжди привід платнику не погодитися з такою підставою. І відмовити в надані інформації, з підстави, що «запит складено з порушенням вимог, визначених абзацами першим — п’ятим цього пункту, платник податків звільняється від обов’язку надавати відповідь на такий запит» (п. 73.3 ПКУ).

Зразок відповіді на запит податкової про надання інформації 2021:

відповідь на запит податкової про надання інформації зразок
Зразок відповіді на запит податкової про надання інформації

 

Скачати Відповідь на запит податкової про надання інформації зразок

Додаткові нормативно-правові акти, що регулюють порядок надання запиту:

Порядок періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. N 1245

 

Рекомендація: Більшість запитів носять формальний характер – як підстава позапланової перевірки, тому надання копій документів не доцільне.
  1. Запит податкової міліції про надання документів.

Такі запити рідше зустрічаються, як правило їх направляють по взаємовідносинам з платником, по якому проводиться досудове розслідування. Частіше такі запити направляються більшості контрагентів з розрахунком, що хтось та й надасть документи. В такому випадку, навряд, що ваша аргументована відмова буде мати для вас якісь неприємні наслідки. Бо статтею 159 КПК України передбачена певна процедура для доступу до речей (документів), і слідчому необхідно буде звертатися до суду, щоб отримати такий дозвіл.

Враховуючи досить трудомістку судову процедуру, слідчому доцільно звертатися тільки у випадку, коли він впевнений, що документи, які є у підприємства, дійсно, будуть доказом злочину контрагента, по якому проводиться слідство.

Крім того, процедура доступу до речей, не передбачає обшуку, а тільки надання конкретних документів передбачених ухвалою суду.

Зразок відповіді на запит податкової міліції про надання документів:

Зразок відповіді на запит податкової міліції про надання документів
Зразок відповіді на запит податкової міліції про надання документів

 

Скачати Зразок відповіді на запит податкової міліції про надання документів

 

Рекомендація: Більшість міліцейських запитів носять масовий характер і навряд, що ваша формальна відмова матиме для вас негативні наслідки. А от надання документів, може мати негативні наслідки.

 

  1. Запити для проведення зустрічної звірки.

Запити з метою проведення зустрічної звірки – не несуть для вашого підприємства ніяких фіскальних ризиків. Вони проводяться у випадку коли перевіряють вашого контрагента і хочуть співставити дані, переконатися в реальності операції.

В такому запиті, як правило, буде зазначено:

— що направляється з метою проведення зустрічної звірки взаємовідносин з певним контрагентом, буде посилання на п. 73.5 ПКУ,

— і скоріше за все, не буде в кінці листа погроз провести позапланову перевірку, на відміну від запитів з підстав «виявлення фактів, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства».

Вирішуючи чи взагалі відповідати на запит, чи надавати документи треба враховувати інтереси вашого контрагента. Якщо це ваш постійний покупець, то звичайно, в ваших інтересах виконати вимоги Запиту на зустрічну звірку. Якщо підприємство вже не працює, його кинули, то навряд, що вам варто відповідати на такий  запит.

Додаткові нормативно-правові акти, що регулюють проведення зустрічної звірки:

Порядок проведення контролюючими органами зустрічних звірок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. N 1232

наказ від 28.02.2017 № 299, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 березня 2017 р. за № 370/30238 Про затвердження форми запиту контролюючого органу на проведення зустрічної звірки.

 

Рекомендації: надавати  відповідь  і документи на запит про зустрічну звірку, якщо це в інтересах ваших і контрагента.

Добавить комментарий