04.12.2022

Єдиний рахунок для сплати податків в 2021 році

Spread the love

16.04.2020 Президент підписав Закон від 13.04.2020 № 559-IX. Єдиний рахунок для сплати податків і ЄСВ стає реальністю з 1 січня 2021 року.

Щоб перейти на єдиний рахунок, необхідно здійснити три простих кроки.

Перший – через Електронний кабінет подати «Повідомлення про використання єдиного рахунку» за формою J/F 1307001.

Другий – отримати квитанцію про включення до Реєстру платників, які використовують єдиний рахунок.

Третій – надати до обслуговуючого банку розрахункові документи із зазначенням реквізитів  єдиного рахунку на загальну суму без визначення одержувачів або з визначенням одержувачів.

Платники, які не подали Повідомлення за формою J/F 1307001, продовжують сплачувати платежі безпосередньо на бюджетні/не бюджетні рахунки.

Звертаємо увагу, що відмовитися від використання єдиного рахунку можна буде з 1 січня наступного календарного року.

 

Донецькі податківці наголосили, що єдиний рахунок не використовується для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу:

 • з податку на додану вартість та акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового (такий виняток пов’язаний з функціонуванням спеціальних систем електронного адміністрування для цих податків),
 • частини чистого прибутку (доходу) державними та комунальними підприємствами та їхніми об’єднаннями.

Також передбачено, що єдиний рахунок для сплати податків, зборів та єдиного внеску відкриватиметься як не бюджетний та буде віднесений до рахунків зі спеціальним режимом використання.

Повідомлення про використання або відмову від використання єдиного рахунку подається платником в електронній формі через Електронний кабінет у порядку, встановленому ст. 42-1 ПКУ.

У випадку, якщо платник має відокремлені підрозділи, то повідомлення про використання або про відмову від використання єдиного рахунку подається таким платником за кожним відокремленим підрозділом.

Платник має право повідомити про використання або про відмову від використання єдиного рахунку один раз протягом календарного року. Використання єдиного рахунку платником розпочинається з робочого дня, що настає за днем подання ним повідомлення про використання такого рахунку.

У разі повідомлення про відмову від використання єдиного рахунку, виключення такого платника з реєстру відбудеться з 1 січня календарного року, що настає за роком, в якому було подано повідомлення про відмову від використання єдиного рахунку.

Далі детальніше розглянемо, які податки зможемо сплачувати через єдиний рахунок, як списуватимуть кошти з рахунку і чи стане простіше сплачувати податки:

 1. Коли стартує єдиний рахунок
 2. Як працюватиме єдиний рахунок 2021
 3. Навіщо єдиний рахунок
 4. Послідовність сплати податків і зборів за єдиного рахунку
 5. Які податки залишаються поза єдиним рахунком
 6. Чи обов’язково використовувати єдиний рахунок
 7. Чи можна використовувати одночасно і єдиний рахунок і сплачувати по-старому
 8. Як списуються кошти з єдиного рахунку
 9. Арешт єдиного рахунку
 10. Недоліки єдиного рахунку Як у бухобліку показати платіж через єдиний рахунок

Коли стартує єдиний рахунок

Єдиний рахунок для сплати податків і зборів (ЄР) почне діяти з 1 січня 2021 року. Можна сказати, що в нашому огляді мова йде про єдиний рахунок 2021.

Це нововведення супроводжують:

 • Закон від 13.04.2020 р. № 559;
 • Закон від 04.10.2019 № 190 ;
 • наказ Мінфіну від 25.05.2020 р. № 238 “Про внесення змін до пункту 1.2 розділу I Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України”.

Останні два нормативних документи набирають чинності з 1 січня 2021 року.

Як працюватиме єдиний рахунок 2021

Зараз кожен з податків сплачується нарізно. Окремі платіжки, комісії банкам за послуги. З січня ДПС пропонує як альтернативу іншу схему:

 • відкриваємо Єдиний рахунок через Електронний кабінет. Рахунок обслуговується казначейством і належить ДПС;
 • поповнюємо цей рахунок через банк. День отримання банком платіжки вважається днем виконання податкового зобов’язання;
 • далі все відбудеться без нас: система самостійно розподіляє зараховані кошти по податкам, зборам та іншим обов’язковим платежам у певній послідовності (детальніше – див. нижче);
 • нерозподілений надлишок коштів залишаться на подальшу сплату податків. Заповнити ж платіжку стає максимально легко: достатньо ввести вид платежу та суму. Далі система заповнить усе автоматично;
 • усі витрати на здійснення платежів лягають на ДПС та Казначейство. Залишається тільки сплатити комісію банку тільки за платіж на  поповнення Єдиного рахунку.

День отримання банком платіжки на поповнення єдиного рахунку вважається днем виконання податкового зобов’язання.

Навіщо єдиний рахунок

Система спрямована на три ключових завдання:

 1. Зменшити кількість помилок

Це стає особливо актуальним після запровадження міжнародної кодифікації банківських рахунків IBAN (у нових рахунках 34 знаки). Також за згаданим вище Порядком від Мінфіну система буде через Електронний кабінет повідомляти про виявлені помилки чи розбіжності в реквізиті поля “Призначення платежу” розрахункового документу. Це має зекономити бухгалтеру час на формування різних платіжок.

 1. Забезпечити надходження до держбюджету

Кошти з рахунку списуються у певній послідовності: якщо є податковий борг, то спершу списуватимуть його і тільки потім податки та збори. Щоб податковий борг не виникав, вчасно поповнюйте рахунок і подавайте декларації. У тім тут майже нічого нового, так як і раніше спочатку погашався податковий борг. Новизна в тому, що якщо є борг по одному податку, а хотіли сплатити інший, то не вийде – гроші система зарахує на погашення цього боргу;

 1. Скоротити час на адміністрування платежів платниками податків та ДПС

Платіжки формуються швидше, а кошти надходитимуть на рахунки державного і місцевого бюджету з одного джерела — єдиного рахунку. Виходить, що платник робить всього один платіж замість декількох.

Послідовність сплати податків і зборів за єдиного рахунку

Списання грошей з рахунку має відбуватися у наступній послідовності:

 1. борг по ЄСВ (у законодавстві називають недоїмкою);
 2. податковий борг у тій послідовності як він виникав (окрім боргів з ПДВ та акцизу по реалізації пального й етилового спирту, так як вони залишаються поза єдиним рахунком);
 3. зобов’язання, які нарахувала ДПС на основі ППР (податкових повідомлень-рішень), теж у послідовності виникнення. Наприклад, штраф і пеня, донарахування податкового зобов’язання;
 4. ті податки і збори, ЄСВ які вказав сам платник податків при зарахуванні коштів на Єдиний рахунок (має бути призначення платежу та одержувач). Списання по 4-й черзі буде у хронологічному порядку надходження грошей. Але такі платежі не проводитимуть, якщо існують вищеперераховані борги. Тільки після списання коштів на погашення ЄСВ-недоїмки, податкового боргу та ППР-платежів (черга 1-3) платник податку зможе керувати своїми коштами на рахунку (черга 4). Сплатити податки та збори можна лише за кошти, що залишаться після сплати боргів. Якщо платник не вказав призначення грошей, то вони списуються автоматично по черзі 5-7;
 5. якщо залишилися кошти, то автоматично сплачують ті загальнодержавні податки та збори, по яким надходять декларації у послідовності їх подачі (перелік таких податків – див. ст. 9 ПКУ). Або коли настають дати сплати до подачі декларації: деякі податки, наприклад єдиний податок 1-2 група,  сплачуються авансом, тому декларації по ним чекати система не буде.  Сума платежу відповідає податковому зобов’язанню за відповідний період;
 6. місцеві податки і збори (перелік – див. у ст. 10 ПКУ). Теж у хорологічному порядку подачі відповідних декларацій;
 7. за залишковим принципом інші платежі, адміністрування яких покладено на ДПС. Це штрафи за порушення використання РРО тощо. Мабуть, і ЄСВ, так як він не належить до загальнодержавних і місцевих податків і зборів, це соціальне страхування.  Розподіляти ці платежі буде автоматично система єдиного рахунку.

Увага: Платник може вплинути на переміщення платежу з черги 5-7 на чергу 4. Цей платіж буде проведений першим, якщо немає податкових боргів і ППР (черги 1-3)

Які податки залишаються поза єдиним рахунком

Єдиний рахунок все ж таки стає не таким єдиним. Залишиться рахунок щодо сплати ПДВ в Системі електронного адміністрування (СЕА) ПДВ та рахунок щодо сплати акцизного податку Системи електронного адміністрування реалізації палива та спирту етилового (СЕАРПСЕ).

Поза єдиним рахунком залишаються і сплата чистого прибутку державними і комунальними підприємствами (так звані держдивіденди).

Чи обов’язково використовувати єдиний рахунок

Ні, не обов’язково. Обіцяють, що платники зможуть добровільно використовувати єдиний рахунок. Для цього необхідно подати заявку, користуватися системою мінімум до кінця року, а потім знову перейти на звичайну сплату податків і зборів, якщо система не сподобається. Якщо у платника залишаться невикористані кошти, він зможе вивести їх назад на свої банківські рахунки.

Однак, посеред року відмовитися від єдиного рахунку не можна – треба буде чекати кінця року. Наприклад, якщо підприємство почне користуватися єдиним рахунком з січня 2021 року, щось не сподобається, надішле повідомлення про відмову у червні 2021 року, але повернутися з нього зможе тільки з січня 2022 року.

Чи можна використовувати одночасно і єдиний рахунок і сплачувати по-старому

Ні. Якщо платник обрав єдиний рахунок, то сплатити податок колишнім способом не вийде. Усі кошти будуть вважатися помилково сплаченими.

Увага: Єдиний рахунок – це альтернатива звичайній системі, яка обирається добровільно

Як списуються кошти з єдиного рахунку

Для роботи системи ДПС щодня окрім, вихідних і святкових днів буде надсилати спецреєстр по кожному платнику податків.

Увага:  7 ЧЕРГ СПИСАННЯ КОШТІВ ПО ЄР: борг ЄСВ → борг по податкам → ППР → рішення платника → загальнодержавні податки → місцеві подати → інше

Арешт єдиного рахунку

Арешт коштів на Єдиному рахунку заборонений. Це перевага системи, адже так платежі по податкам і зборам для підприємства будуть завжди захищені.

Недоліки єдиного рахунку

Головний недолік системи — необхідність поповнювати рахунок. Для того щоб повною мірою користуватися перевагами платежів, платнику доведеться поповнювати рахунок, по-суті, авансом.

Згодом можуть виникнути “цікаві” нюанси. Кошти автоматично списуються з рахунку на певні податкові платежів і штрафи, а це може не влаштовувати платника податку, який звик усе контролювати.

Также пока непонятно вопрос уплаты из Единого счета НДФЛ, ВЗ и ЕСВ при выплате зарплаты. Ведь они платятся в момент перечисления зарплаты работникам, а не после подачи в ГНС отчетности по ним.

Система еще не работала, поэтому об определенных недостатках и нюансы ее работы говорить еще рано.

Как в бухучете показать платеж через единый счет

Видимо, как  Дт 315 Кт 311 . Если читать текст Инструкции к Плану счетов предприятий, то там по субсчету 315 есть, что он предназначен для учета средств на  специальных  счетах, открытых в банке и / или органе  Казначейства  в соответствии с законодательством … «. Показать сразу оплату налога Дт 641 Кт 311 нельзя, так как налогоплательщик окончательно не знает, как будут списаны средства, в какие налоги. Однако, операции в учете следует показывать по факту совершения, а не «вперед». Поэтому до того, как система спишет деньги со спецсчета, они должны быть на субсчете 315. Использовать субсчет  313 «Прочие счета в банке в национальной валюте» тоже не рекомендуем, так как средствами налогоплательщик по ЕР никак распоряжается — все происходит автоматически. Единственное, что плательщикам НДС и акциза стоит выделить в учете такие аналитические счета:

 • 315.1 — спецсчет СЕА НДС в Казначействе;
 • 315.2 — спецсчет СЕАРПСЕ в Казначействе;
 • 315.3 — единый счет для уплаты налогов и сборов, ЕСВ в Казначействе.
Adblock
detector