02.04.2023
структура власності_бенефіціари 2023

Кінцевий строк оновлення інформації про бенефіціарів 2022. Зразок заповнення підтвердження відомостей Форми 6 Заяви про бенефіціарів. Штрафи по бенефіцарам. Якщо бенефіціари росіяни?

Spread the love

!!! ЗМІНИ В  ЗВІТНОСТІ ПРО БЕНЕФІЦІАРІВ В 2023 році !!!

1. Звіт про кінцевих бенефіціарів 2022: які документи і до якої дати треба подати?

На час війни питання оновлення відомостей про кінцевого бенефіціарного власника відійшло на задній план, але наближається кінцевий термін подання звіту про бенефіціарів, отже треба актуалізувати інформацію.

ГОЛОВНЕ:

Подання інформації про бенефіціарів до 11.07.2022 р. не звільняє від адмінзбору в розмірі 740 грн. (на думку держреєстраторів).

Подання інформації про бенефіціарів після 11.07.2022 р. не тягне застосування штрафів (17000 грн. — 51000 грн.)

Отже, немає різниці чи подасте ви інформацію про бенефіарів до чи після 11 липня 2022 року.

Але краще оновитиновити інформацію про бенефіціарів протягом 2022 року, так як в 2023 році треба буде подавати щорічне підтвердження інформації про бенефіціарів.

Що змінилося в законодавствві за час війни щодо бенефіціарів?

1.1. Постанова № 209 визначає особливості реєстраційних дій в умовах війни.

Щодо бенефіціарів, то в підпункті 8 1  пункту 8  зазначено:

8-1) вимоги законодавства щодо обов’язку подання/підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника, а також документів, передбачених законом для подання/підтвердження таких відомостей, не застосовуються, крім випадків державної реєстрації:

банків, небанківських фінансових установ та осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги (крім операторів поштового зв’язку);

юридичних осіб, засновником (учасником) та/або кінцевим бенефіціарним власником яких є або буде внаслідок відповідних змін Російська Федерація, громадянин Російської Федерації, юридична особа, утворена та зареєстрована відповідно до законодавства Російської Федерації;

1.2. В Законі № 2115 визначено:

1) фізичні особи, фізичні особи — підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов’язку подати документи;

2) у період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення до фізичних осіб, фізичних осіб — підприємців, юридичних осіб не застосовується адміністративна та/або кримінальна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності та/або документів, визначених підпунктом 1 цього пункту.

Законодавчі норми щодо переліку, форми і змісту документів залишилися незмінними.

Отже, подати інформацію про кінцевих бенефіціарних власників можна після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни. 

2. Як заповнити дані про кінцевих бенефіціарів

Нагадаємо, що для більшості юросіб (ТОВ, ПП) без нерезидентів, та інших юросіб у засновниках для внесення відомостей про кінцевих бенефіціарів необхідно подати наступний перелік документів оновлення інформації про бенефіціарів 2022:

 1. Заяву форма 2 (сторінки 1, 2*к-сть бенеф., 5 )
 2. Структуру власності
 3. Нотаріальну копію паспорту засновників, якщо паспорт книжечкой
 4. Адмінзбір 740 грн. (у 2022 р.)*

Зразок заповнення форми 2 про кінцевого бенефіціара та зразок структури власності товариства; посилання для скачування (зразки заповнених сторінок форми 2 про бенефіціарів в форматі файлів pdf, який дозволяє коригувати та вносити свої дані):

Форма 2 бенефіціари стор. 1 (чинна з 11.07.21)

форма 2 бенефіціари

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Форма 2 бенефіціари стор.2 уч.1 (чинна з 11.07.21)

сторінка 2 форми 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Форма 2 бенефіціари стор.2 уч.2 (чинна з 11.07.21)

 

Форма 2 бенефіціари стор.5 (чинна з 11.07.21)

сторінка 5 форми 2

 

 Структура власності підприємства зразок

структура власності

 

*Щодо адмінзбору, то ч.1 ст. 36 Закону № 755 визначено, що у разі якщо законами визначено строк для приведення у відповідність до них, адміністративний збір не справляється при внесенні змін до відомостей, у тому числі змін до установчих документів, у строк, визначений цими законами.

Відповідно до пункту 4 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 361 строк строк подання довідки про бенефіціарів триватиме до 11 липня 2022 року (включно).

Отже, адміністративний збір не справляють у разі подання інформації про кінцевого бенефіціарного власника в обсязі, визначеному Законом № 755 до 11 липня 2022 року (включно).

В той же час, більшість державних реєстраторів вважають, що звільнення від сплати адмінзбору діяло тільки до 10.10.2021 року (першого граничного строку оновлення інформаціїї про бенефіціарів).

3. Хто не подає відомості про кінцевого бенефіціарного власника?

Незважаючи на неодноразові спроби спростити життя більшості підприємств та громадських організацій, де немає або по одному засновнику – фізичній особі, законодавство залишилося колишнім.

Не треба подавати інформацію про кінцевих бенефіціарних власників юридичним особам таких організаційно-правових форм (виходячи з норм п. 9 ч. 4 ст. 9 Закону № 755):

 • політичні партії, структурні утворення політичних партій,
 • професійні спілки, їх об’єднання, організацій профспілок, передбачених статутом профспілок та їх об’єднань,
 • творчі спілки, місцеві осередки творчих спілок,
 • організації роботодавців, їх об’єднання,
 • адвокатські об’єднання,
 • торгово-промислові палати,
 • об’єднання співвласників багатоквартирних будинків,
 • релігійні організації,
 • державні органи,
 • органи місцевого самоврядування, їх асоціації,
 • державні та комунальні підприємства, установи, організації.

В той же час НЕ звільненні від подання інформації про бенефіціарів: громадські організації, благодійні фонди, кооперативи.

Відповідно до п.9 ч.2 ст.9 Закону № 755 у разі відсутності у юридичної особи кінцевого бенефіціарного власника, вноситься обґрунтована причина його відсутності.

4. Якщо в засновниках є росіяни, як вийти росіянину із засновників ТОВ?

Бенефіціарам з росії «не комфортно» з українськими корпоративними правами. Але, як росіянину вийти з числа (засновників) Товариства?

По-перше, державні реєстратори обмежені зараз в таких діях, і не мають право прийняти документи на вихід учасника. Дії щодо зміни учасників правомочні здійснювати нотаріуси (не всі нотаріуси цим займаються, треба уточнювати у конкретного нотаріуса чи здійснює він реєстраційні дії в ЄДР), але в них теж є обмеження щодо росіян.

Мін’юст листом від 16.05.2022 р. № 36635/5013-4-22/8.4.3 роз’яснив наступне:

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 “Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану” (далі – Постанова № 164) встановлено особливості вчинення нотаріальних дій в умовах воєнного стану.

Відповідно до підпункту 2 пункту 1 вищезазначеної постанови у разі звернення за вчиненням нотаріальної дії громадянина Російської Федерації, крім того, що проживає на території України на законних підставах, юридичної особи, утвореної та зареєстрованої відповідно до законодавства Російської Федерації, або юридичної особи, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку у статутному капіталі 10 і більше відсотків, якої є громадянин Російської Федерації, крім того, що проживає на території України на законних підставах, або юридична особа, утворена та зареєстрована відповідно до законодавства Російської Федерації, нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії. Це обмеження діє до прийняття та набрання чинності законом щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов’язаних з державою-агресором.

З огляду на зазначене, якщо ТОВ “Електросистеми України” має у складі своїх засновників громадянина Російської Федерації, який проживає на території України на законних підставах, нотаріус може вчинити таку нотаріальну дію, як засвідчення справжності підпису на заяві про вихід з товариства з урахуванням чинного законодавства та зважаючи на особливості, встановлені Постановою № 164, та відповідно провести державну реєстрацію змін до відомостей про склад учасників товариства.

Якщо засновник є громадянином Російської Федерації не проживає на території України на законних підставах, нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальних дій за участю такої особи. Таке обмеження діє до прийняття та набрання чинності законом щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов’язаних з державою-агресором.

Отже, щоб нотаріус вніс зміни в ЄДР треба довести проживання на території України на законних підставах. Нажаль, Мінюст не зазначає якими саме документами підтверджувати проживання в України.

5. Коли наступний Звіт про кінцевих бенефіціарів: термін подання підтвердження бенефіціарів (Форма 6 Заява щодо підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи)?

Якщо ви оновили інформацію про бенефіціарів, то виникає закономірне питання коли і що подавати для щорічного підтвердження бенефіціарів.

Відповідно до ст. 17-1 Закону № 755 для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника щорічно, починаючи з наступного року з дати державної реєстрації юридичної особи, протягом 14 календарних днів подаються такі документи:

1) заява про підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника;

2) структура власності за формою та змістом, визначеними відповідно до законодавства;

3) витяг, виписка чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, що підтверджує реєстрацію юридичної особи — нерезидента в країні її місцезнаходження — у разі, якщо засновником юридичної особи є юридична особа — нерезидент;

4) нотаріально засвідчена копія документа, що посвідчує особу, яка є кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи, — для фізичної особи — нерезидента та, якщо такий документ оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру, — для фізичної особи — резидента.

Таким чином, для щорічного підтвердження відомостей про бенефіціарів для більшості юросіб (ТОВ, ПП) без нерезидентів, та інших юросіб у засновниках необхідно подати наступний перелік документів:

 1. Заяву форми 6  (нижче наведено Зразок заповнення Заяви ф.6 щодо підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи)
 2. Структуру власності
 3. Нотаріальну копію паспорту засновників, якщо паспорт книжечкой

Зразок заповнення заяви щодо підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (форма 6) (зразки заповнених сторінок форми 6 для підтвердження відомостей про бенефіціарів в форматі файлів pdf, який дозволяє коригувати та вносити свої дані):

Форма 6 бенефіціари стор. 1 (чинна з 11.07.21)

форма 6 бенефіціари підтвердження

Форма 6 бенефіціари стор. 2 (чинна з 11.07.21)

форма 6 підтвердження бенефіціарів

Щодо адмінзбору, то вважаємо, що керуючись ч.1 ст. 36 Закону № 755 адміністративний збір не справляється. В той же час, прямої вказівки Закону № 755 не містить, тому будемо чекати на роз’яснення Мін’юсту.

В подальшому інформацію про про кінцевих бенефіціарних власників треба подавати:

1) щорічно протягом 14 календарних днів з дати державної реєстрації юрособи (ст. 17-1 ЗУ № 755);

2) при змінах в інформації про кінцевого бенефіціарного власника та структурі власності протягом 30 робочих днів з дня їх виникнення (ч. 22  ст. 17 ЗУ № 755);

3) при реєстраційних діях — при проведенні державної реєстрації будь-яких змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі (ч. 22  ст. 17 ЗУ № 755).

Мін’юст листом від 12.01.2022 р. 2022№ 3738/8.4.3/32-22 надав роз’яснення щодо періоду з якого треба починати щорічне підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи:

Процес щорічного підтвердження відомостей про КБВ відповідно до положень статті 17-1 Закону про реєстрацію має розпочатися з 2023 року, після завершення процедури оновлення зазначених відомостей, незалежно від того, чи оновлення відбулося у 2021 або 2022 році.

Наприклад, якщо юридична особа зареєстрована 15 липня, то обов’язок з подання документів відповідно до статті 17-1 Закону про реєстрацію, тобто щодо підтвердження актуальності відомостей про КБВ, які вже мають бути оновлені у Єдиному державному реєстрі, в неї виникає з 15 липня 2023 року.

Відлік 14 календарних днів треба робити саме з дати державної реєстрації юридичної особи, а не з дати внесення в ЄДР даних щодо підприємств зареєстрованих до 01 липня 2004 року. Таке роз’яснення Мін’юст надав в листі від 24.11.2021 р. № 113677/124754-33-21/8.4.4:

З моменту запуску Єдиного державного реєстру у ньому містяться відомості про юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців, щодо яких проведені певні реєстраційні дії починаючи з 01 липня 2004 року, а також відомості щодо тих суб’єктів, державна реєстрація яких була проведена до 01 липня 2004 року, шляхом реалізації функції включення відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, відомості про яких не містилися в Єдиному державному реєстрі.

Законом № 361-IX доповнено Закон про реєстрацію статтею 171, якою визначено перелік документів, що подаються для підтвердження відомостей про КБВ щорічно, починаючи з наступного року з дати державної реєстрації юридичної особи, протягом 14 календарних днів.

Так, нормами чинного законодавства чітко врегульовано, що протягом 14 календарних днів з дати державної реєстрації створення юридичної особи мають щорічно підтверджуватися відомості про КБВ, а не з дати запису в Єдиному державному реєстрі, коли відомості щодо юридичної особи, державна реєстрація якої була проведена до 01 липня 2004 року, внесені до вказаного реєстру.

6. Чи можна подати інформацію про бенефіціарів в електронному вигляді чи в ДІЇ?

На сьогодні існує дві форми подання документів держреєстратору: паперова і електронна.

1) паперова — особисто до реєстраторів або через ЦНАПи, нотаріусам або поштовим зв’язком (з дотриманням вимог п. 5 ч. 1 ст. 15 Закону №755),

2) електронна – наразі практично не реалізована.

Станом на 24.06.2021 р. подібна функція неможлива ні в сервісі «Дія», ні в кабінеті електронних сервісів, ні в Онлайн будинку Юстиції. Тобто зараз подання звітності про бенефіціарів можливе лише у паперовій формі.

7. Штрафи за неподання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника 2022: не застосовуються

Відповідно до ч. 6 ст. 166-11 КУпАП неподання або несвоєчасне подання державному реєстратору передбаченої Законом «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи або про його відсутність, або документів для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи  тягнуть за собою накладення штрафу на керівника юридичної особи або особу, вповноважену діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), від 17000 до 51000 грн.

Згідно роз’яснень Мін’юсту наданого в листі від 09.06.2022 р. № 44816/55964-26-22/8.4.3:

Встановлені Законом № 361 зобов’язання щодо оновлення відомостей про КБВ та здійснення щорічного підтвердження відомостей про КБВ, яке, як зазначалося вище, повноцінно запроваджується з 2023 року, підпадають під дію норм Закону № 2115. Варто також зауважити, що санкції, передбачені законодавством, у такому випадку застосовуватися до суб’єктів господарювання не будуть.

Отже, згідно Закону № 2115 юридичні особи можуть подати інформацію про бенефіціарів протягом 3-х місяців після припинення чи скасування воєнного стану без штрафних санкцій.

В той же час, Мін’юст зазначає, щоб юрособи подали інформацію про бенефіціарів, якщо мають таку можливість.

 

Перелік НПА:

Постанова № 209 — Постанова Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану»

Закон № 2115 — Закон України від 03 березня 2022 року № 2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни»

Закон № 755 — Закон України 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань»

Закон № 361 — Закон України від 06 грудня 2019 року № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»

Добавить комментарий